“Za każdym razem, gdy słyszysz gdzieś muzykę, ktoś ma za nią płacone.”
Do osiągnięcia sukcesu w biznesie muzycznym, niezależnie od wybranej drogi - artysty, producenta, promotora, wykonawcy itd. - konieczne jest uwzględnienie następujących czynników kluczowych:
Produkt wysokiej jakości
Wysokiej jakości, to oznacza utwór dobre nagrany, napisany przez dobrego muzyka, świetnie wykonywany na żywo, bardzo dobrze brzmiący na nagraniach, posiadający ciekawy teledysk i dobrą promocję. We współczesnym biznesie muzycznym nie chodzi jednak wyłącznie o nagrania, a wszystkie dzieła kreatywne, które w prawie autorskim określa się kategorią utworu, a nawet więcej. Dzisiaj źródłem przychodu mogą być np. fragmenty oprogramowania do aplikacji, np. takiej jak spotify albo tidal.
O kategorii produktów w branży muzycznej musimy myśleć szeroko. Są to zasoby, czy - mówiąc z angielskiego - assety. Asset jest taką wartością materialną lub niematerialną, która przynosi przychody w czasie. Assetem może być np. posiadanie praw do dystrybucji amerykańskiej komedii romantycznej na terenie Polski. To prawo, jeśli jest odpowiednio wykorzystane, to znaczy sprzedawane do kin i na platformy filmowe, bilety dobrze się sprzedają, recenzenci polecają film, przynosi zyski w pewnym czasie (zazwyczaj największe w okolicach premiery). Prawo do dystrybucji filmu jest więc assetem.
Właściwa perspektywa biznesowa
Właściwa perspektywa biznesowa to rozumienie, w jaki sposób funkcjonuje branża muzyczna. Pośród muzyków fukcjonuje powiedzenie, że pierwszy kontrakt z wytwórnią, który podpisali w życiu, to zarówno najgorszy i najlepszy kontrakt. Najgorszy, bo jako mało znani muzycy musieli przyjąć najsłabsze warunki. Najlepszy natomiast, ponieważ dał im możliwość zaistnienia w biznesie muzycznym, umożliwił stworzenie platformy kontaktów, poznanie tajników, współpracę z lepszymi studiami nagraniowymi, występy w nowych, lepszych miejscach, wartości promocyjne i wiele innych.
Inwestycja swojej aktywności zawodowej w biznes muzyczny to wyzwanie na wiele lat. Za tym muszą iść też oczekiwania zarobkowe. Nikt się nie rodzi gwiazdą kina czy estrady.
Profesjonalne podejście
Biznes muzyczny, tak jak każdy inny wymaga zgromadzenia pewnej ilości zasobów teoretycznych, wiedzy, jak też praktycznych - umiejętności. Konieczne jest rozumienie kontraktów, porozumień, projektów i procesów zachodzących w biznesie muzycznym, łącznie z tymi, które tworzone są w oparciu o technologie informatyczne. Wiedza na ten temat jest konieczna, aby uczestniczyć w tych procesach, nabywać umiejętności praktyczne i wspótworzyć biznes muzyczny.
Profesjonalizm to jeszcze jedna istotna rzecz: szacunek do każdego, z kim współpracujemy, z kim z branży muzycznej utrzymujemy kontakty. Szukanie przyjaciół, a nie tworzenie wrogów. Przyjemne, sympatyczne nastawienie. Nigdy nie wiemy, czy osoba z którą rozmawiamy dziś, za kilka lat nie stanie się gwiazdą muzyki.