Samorządowe instytucje kultury są jednym z najistotniejszych partnerów Kolektywu Kulturalnego Farang REC. Kolektyw nie prowadzi działalności gospodarczej, ani odpłatnej działalności pożytku publicznego, a przede wszystkim - nie jest agencją koncertową. Nie traktujemy instytucji kultury jak klienta, a jako partnera inwestującego w dostarczenie szerokim kręgom zróżnicowanej publiczności wysokiej jakości dóbr i usług kultury.
Współpraca zakłada, że Kolektyw dostarczy wkład własny wysokiej wartości, dzięki któremu wydarzenie kulturalne odniesie znacznie większy sukces, w porównaniu do przypadku, w którym instytucja kultury organizowałaby podobne wydarzenie samodzielnie.
Tworzymy trwałe relacje z instytucjami i twórcami kultury. W szczególności, wspólne wydarzenia kulturalne są okazją do włączenia lokalnych twórców kultury do społeczności wzajemnie wspierających się artystów i twórców.
KOLEKTYW WSPÓŁPRACUJE Z INSTYTUCJAMI KULTURY W SZCZEGÓLNOŚCI POPRZEZ:
Animację inicjatyw lokalnych, poprzez organizację wydarzeń kulturalnych we współpracy z artystami lokalnymi. Współpraca instytucji kultury może polegać w szczególności na udostępnieniu lokalu, wyposażenia i innych zasobów organizacyjnych, a także współpracy w zakresie promocji wydarzenia. W tej formie organizujemy łączone wydarzenia kulturalne - twórców lokalnych oraz zaproszonych, połączone z warsztatami, wymianą doświadczeń, kontaktów, współpracą nieformalną, w tym w ramach członkostwa w Kolektywie Kulturalnym. Wydarzenia odbywają się w formie niebiletowanej (w przypadku pozyskania dofinansowania) lub biletowanej, w przypadku której środki pozyskane ze sprzedaży biletów przeznaczone są na pokrycie kosztów pracy artystów i wolontariuszy.
Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez instytucje kultury. Proponujemy instytucjom kultury artystów i twórców, z którymi Kolektyw współpracuje w ramach inicjatyw lokalnych. Dzięki temu twórcy kultury zrzeszeni w Kolektywie mają szansę zaprezentować się publiczności w różnych częściach kraju, promując swoją twórczość pośród nowych fanów i pozyskując doświadczenie i kontakty niezbędne do działalności w branży kulturalnej.
Wsparcie patronackie i medialne. Zrozumienie, dobre słowo, przydatne porady, poparcie działań Kolektywu, to wsparcie które wysoce cenimy. Zależy nam na budowaniu efektu trwałości naszych projektów (sustainability) i utrzymywanie trwałych relacji z instytucjami kultury oraz lokalnymi środowiskami artystycznymi. Tworzenie społeczności młodych polskich twórców to jeden z celów naszej działalności, do czego konieczna jest współpraca z instytucjami kultury, które animują lokalne społeczności kulturalne i twórcze.
Współpracę w pozyskiwaniu środków z dotacji celowych z udziałem instytucji kultury i wspólną realizację projektów. Członkowie Kolektywu posiadają doświadczenie w zakresie aplikowania i realizacji dotacji w konkursach wniosków o realizację zadania publicznego w trybie art. 12 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, programów MKDiN, konkursów Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Europejskiego Korpusu Solidarności i innych krajowych i międzynarodowych programów grantowych i dofinansowań. Dostarczamy wysokiej jakości wkładu merytorycznego do wniosków, potrafimy realizować i rozliczać granty zgodnie z przepisami prawa, zapewniając istotne wsparcie instytucji kultury w procesach obsługi dotacji celowych.
Współorganizację i uczestnictwo w wydarzeniach ważnych dla społeczności lokalnych. Współpracując z instytucjami kultury, twórcami, artystami, organizatorami, i działaczami kultury, technikami, realizatorami, a także przedstawicielami mediów, zrzeszonymi w Kolektywie, jesteśmy w stanie zaproponować i zrealizować wysokiej jakości program artystyczny jedno- lub kilkudniowego wydarzenia, adresowany do zróżnicowanej publiczności, a także zrealizować go podczas wydarzenia. Współorganizując imprezy takie jak dni miast, festiwale miejskie, imprezy związane z początkiem i zakończeniem lata, zaduszki, a także inne wydarzenia okolicznościowe szczególne starania przykładamy do współpracy w zakresie zapewnienia właściwego finansowania (wspólne pozyskiwanie środków), promocji, a także bezpieczeństwa i zgodności z prawem wszelkich działań, które podejmujemy.
Współpracę przy organizacji wydarzeń jednorazowych i cyklicznych, w szczególności poprzez organizację wydarzeń biletowanych. W takich przypadkach wpływy z biletów trafiające do instytucji kultury refinansują koszty organizacji wydarzenia kulturalnego. Współpracując przy wydarzeniach w tej formie szczególną uwagę przykładamy do promocji wydarzeń kulturalnych i zgromadzenia zakładanej liczby publiczności.